6 roślin, które lubią ciasne doniczki
Dobierając wielkość doniczek do kwiatów, należy uwzględnić preferencje poszczególnych gatunków. Niektóre rośliny lubią mieć dużo przestrzeni, w której może rozwijać się ich system korzeniowy, inne zaś wolą małe, ciasne doniczki. O to, które gatunki roślin należy uprawiać w ciasnych doniczkach, zapytaliśmy eksperta ze sklepu internetowego z doniczkami Sklep Kwiecisty. Zgodnie z jego sugestią, przedstawiamy sześć gatunków roślin, które najlepiej czują się w ciasnych doniczkach.
Zamiokulkas
Pierwszym gatunkiem, który lubi ciasne doniczki, jest znany i lubiany zamiokulkas. Posadzony w dużej doniczce rośnie, ale nie wypuszcza nowych łodyg z liśćmi. Dopiero gdy system korzeniowy zamiokulkasa zajmie całą dostępną przestrzeń, roślina zaczyna rozwijać nowe łodygi i liście. Dlatego też, aby umożliwić zamiokulkasom rozwój, trzeba sadzić je w niewielkich doniczkach.
Skrzydłokwiat
Drugi gatunek preferujący ciasne doniczki do kwiatów to popularny skrzydłokwiat. Ta urokliwa roślina o białych kwiatostanach pochodzi z wilgotnych lasów równikowych. Skrzydłokwiat jest więc przyzwyczajony do wzrostu w warunkach silnego zagęszczenia korzeni. Dlatego też należy uprawiać go w ciasnych doniczkach i przesadzać dopiero wtedy, gdy staną się one już zdecydowanie za małe.
Pieniążek
Trzecią rośliną, którą należy uprawiać w ciasnych doniczkach, jest pieniążek. Pilea Peperomioides, popularnie zwana pieniążkiem, powinna być przesadzana dopiero wtedy, gdy jej bryła korzeniowa wyraźnie rozpiera ścianki doniczki. Znakiem, że czas na przesadzenie, jest także przerastanie korzeni otworami drenażowymi znajdującymi się od spodu doniczki.
Grubosz
Czwartym gatunkiem preferującym niewielką przestrzeń dla systemu korzeniowego jest grubosz. Ta stosunkowo odporna i łatwa w uprawie roślina dobrze rośnie w luźnym podłożu. Grubosza wystarczy przesadzać co kilka lat. Bardziej wyrośnięte okazy mają tendencję do przewracania się, co można potraktować jako sygnał do zmiany doniczki na większą.
Kaktusy
Piątym przykładem roślin o małym zapotrzebowaniu na przestrzeń są kaktusy. Sadząc je można wybierać małe doniczki, ponieważ kaktusy mają prosty system korzeniowy, który nie rozrasta się zbyt mocno. Rośliny tego typu przesadza się rzadko i tylko wtedy, gdy naprawdę przestają się już mieścić w dotychczasowej doniczce.
Storczyki
Bardzo specyficzne wymagania mają storczyki. Storczyki należy sadzić w ciasnych doniczkach, ponieważ najlepiej czują się one wtedy, gdy ich korzenie wypełniają całe dostępne miejsce. Co więcej, doniczki do tych kwiatów powinny być przezroczyste, ponieważ ich system korzeniowy potrzebuje dostępu światła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana