Elementy niezbędne do montażu suchej zabudowy
Jednym z najpowszechniejszych materiałów wykorzystywanych na rynku są płyty karton-gipsowe. Mogą być stosowane w montażu suchej zabudowy, to znaczy, że nie potrzebne jest prowadzenie przerwy technologicznej związanej z wyschnięciem zastosowanych materiałów. Jednakże do prawidłowo budowania przy pomocy płyt karton-gipsowych i gipsowych niezbędnej jest zastosowanie profili oraz elementów montażowych.
Rodzaje płyt karton-gipsowych i profili do nich
Płyty karton-gipsowe są szeroko stosowane w budownictwie, ponieważ pozwalają na szybkie powstawanie elementów konstrukcyjnych. Płyty gipsowe mogą również służyć do wydzielania nowych pomieszczeń, a także do obudowywania już istniejących ścian lub sufitów. Jakie są ich rodzaje?
Płyty gipsowo-kartonowe zwykłe GKB (szare) – przeznaczone są do użytku uniwersalnego. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie wilgotność sięga maksymalnie 70%.
Płyty gipsowo-kartonowe impregnowane GKBI (zielone) – przeznaczone są do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności (głównie kuchnie i łazienki).
Płyty gipsowo-kartonowe ogniochronne GKF (czerwone) – dzięki dodatkowi włókna szklanego są one trudnopalne. Często stosowane są do osłony elementów konstrukcyjnych budynków. Mogą być stosowane w pomieszczeniach, gdzie wilgotność sięga maksymalnie 70%.
Płyty gipsowo-kartonowe ogniochronne impregnowane GKFI (zielono-czerwone) – łączą one w sobie najlepsze cechy płyt GKBI i GKF. Przede wszystkim cechuje je wysoka odporność na wilgotność, dzięki czemu mogą być stosowane w pomieszczeniach wilgotnych. Po drugie, dodatek włókna szklanego sprawia, że są one trudnopalne.
Jednakże same płyty nie wystarczą, by móc cokolwiek zbudować. Niezbędne będą też profile, w których zostaną osadzone płyty gk. Dystrybucją profili do płyt karton gipsowych zajmują się hurtownie budowlane, takie jak LOGBUD w Krupnikach koło Białegostoku.
Wyróżnia się profile:
profile CW – są to profile pionowe, które świetnie się sprawdzają do budowania ścian działowych. Wiele modeli wyposażonych jest w dodatkową przestrzeń, dzięki czemu możliwe jest poprowadzenie przez nie instalacji.
profile UW – wykorzystywane są często z płytami CW. Służą do przymocowywania ścianek działowych do sufitów i podłóg.
profile UA – rodzaj mało elastycznych wzmocnionych profili, które wykorzystywane są do usztywniania ościeżnic. Wykonuje się je z dość grubej blachy.
profile CD – ten rodzaj profili wykorzystywany jest głównie przy montażu sufitów podwieszanych. Jednakże dobrze sprawdza się też do podtrzymywania warstwy izolacyjnej na poddaszach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana