Jak dobierać płyty izolacyjne do sufitu podwieszanego?
Aktualnie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zamontowanie podwieszanych sufitów. Jest to podyktowane przede wszystkim względami estetycznymi oraz funkcjonalnymi. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie sufity – podobnie jak tradycyjne stropy – również wymagają zastosowania odpowiedniej izolacji akustycznej i termicznej. Warto dowiedzieć się, czym są sufity podwieszane oraz jak dobrać do nich najlepsze płyty izolacyjne.
Sufity podwieszane – ogólna charakterystyka
Sufity podwieszane stanowią nowoczesne elementy wykończenia wnętrz. Obniżony strop ocieplony płytami izolacyjnymi wyprodukowanymi przez taką firmę, jak termPIR, jest nie tylko piękną ozdobą pomieszczenia, w którym się znajduje. Za jego zastosowaniem przemawiają również względy czysto praktyczne. Obniżone stropy sprzyjają bowiem efektywnemu wygłuszeniu wnętrza, tłumiąc większość hałasów dobiegających z zewnątrz oraz z wyższych kondygnacji. Modele wykonane z najwyższej jakości materiałów są też bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć. Wiele z nich świetnie sprawdza się w trakcie pożaru, stanowiąc dodatkową barierę dla rozprzestrzeniania się ognia. Sufity podwieszane nadają się do wykorzystywania nie tylko w domach prywatnych. Po to rozwiązanie często sięga się również w przypadku np. bibliotek i czytelni, a także pomieszczeń techniczny ch, sal do ćwiczeń, a także innych przestrzeni wymagających wyciszenia.
Kryteria doboru najlepszych płyt izolacyjnych
Właściwości wygłuszające obniżonych stropów w głównej mierze zależą od wykorzystania przy ich montażu odpowiednio dopasowanych płyt izolacyjnych. Przed doborem danych produktów najpierw trzeba zwrócić uwagę na ich wagę oraz grubość. Parametry te wpływają nie tylko na efektywność tłumienia hałasu, ale także skuteczne zapobieganie stratom ciepła uciekającego przez sufit. Ponadto twarde i lekkie płyty izolacyjne PIR są też odporne na odkształcenia. Gwarantują one zatem całej sufitowej konstrukcji stabilność i wytrzymałość.
Przy dobieraniu płyt izolacyjnych do obniżonych stropów istotna jest także wodoszczelność danych produktów oraz ich niewrażliwość na szkodliwe oddziaływanie różnego rodzaju czynników biologicznych i chemicznych. Właściwie dopasowane płyty izolacyjne powinny być też ognioodporne oraz proste w montażu. Ich dodatkową zaletą musi też być łatwość utrzymania czystości. Trzeba mieć świadomość, że większość takich produktów można myć pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie wysokich standardów higienicznych w różnych okolicznościach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana