Jak dobrać zasłony do koloru ścian?
W spójnej aranżacji harmonizują nie tylko kształty i faktury, ale też kolory. Ich właściwy dobór pozwala uzyskać wnętrze, które wygląda modnie i estetycznie. W dzisiejszym artykule pod lupę weźmiemy zasłony, a w szczególności to, jak dobrać ich barwę do wnętrza, które już pomalowano na kolor. Czy projektanci wnętrz zalecają konkretne rozwiązania? Czy są kolory, których się nie łączy?
Kolor ścian a zasłony – jak stworzyć harmonijne wnętrze?
Duże pole manewru dają kolory neutralne. Jeśli na ścianach dominuje biel, beż albo szarość, wybór barwy i motywu tkaniny jest dość dowolny. Na takim tle doskonale komponują się materiały wzorzyste, wielobarwne, będące intensywnym akcentem aranżacji. Sprawdzą się również kolory kontrastujące, na przykład modna w ostatnich latach butelkowa zieleń czy granat. Galeria wnętrz ReForma podkreśla, by przy mocnych akcentach pamiętać o powiązaniu ich z innymi elementami aranżacji. Jak to zrobić? Doskonale sprawdzą się dodatki w podobnym kolorze umieszczone w pomieszczeniu. Dla pomieszczeń, których ściany mają formę dekoracyjną, w tym różnorodną fakturę i motywy, zaleca się postawić na neutralność tekstyliów. Jednokolorowe, gładkie zasłony będą równoważyć wzorzystą estetykę ścian.
Wnętrza monokolorystyczne a zasłony
Hitem wnętrzarskim cenionym przez wielu architektów wnętrz są aranżacje monokolorystyczne. Decydując się na urządzenie wnętrza w jednolitej kolorystyce, wymaga się odrzucenia zasad tworzenia kontrastów i postawienia na różne odcienie tego samego koloru dla wszystkich elementów aranżacji. Zasłony w takim pomieszczeniu powinny mieć taki sam kolor, co ściany. Aby jednak nie zlewały się z tłem, dobrze jest postawić na tkaninę kilka tonów ciemniejszą lub jaśniejszą. Dobrym rozwiązaniem będzie też zabawa fakturami, które uczynią wnętrze ciekawszym. Jednokolorowa tapeta z tłoczonym wzorem w zestawieniu z gładką zasłoną albo gładka ściana, a na jej tle zasłona z wyszywanym motywem to dwie propozycje idealne do monokolorystycznego wnętrza.
Jakich kolorów nie łączyć?
Koło barw jest narzędziem wykorzystywanym nie tylko w malarstwie, ale również w aranżacji wnętrz. To model graficzny przedstawiający zasady mieszania i łączenia barw. Ułożenie ich na kole nie jest przypadkowe. Po przeciwnych stronach znajdują się kolory dopełniające, co oznacza, że barwy znajdujące się naprzeciw siebie można z powodzeniem łączyć i zestawiać we wspólnej aranżacji. Z kolei zaleca się unikać łączenia kolorów sąsiadujących ze sobą. Kołem barw można się posłużyć, by określić, jaki kolor zasłon może pasować do ścian pomieszczenia, a jakich barw należy bezwzględnie unikać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana