Kabina i wanna jednocześnie – czy to ma sens?
Urządzając czy remontując mieszkanie, często stajemy przed wyborem nowych sanitariatów – w tym kabiny prysznicowej lub wanny. Z jednej strony, „natrysk” pozwala na szybkie i wygodne odświeżenie, z drugiej – odprężająca, długa kąpiel bywa zwyczajną „koniecznością”. Co zrobić, jeżeli nie chce się rezygnować z żadnego ze wspomnianych rozwiązań? Oto Twoje możliwości.
Wanna pozwala na nieco dłuższy, ale i mniej kosztowny relaks niż natrysk, ponieważ wystarczy nalać do niej odpowiednią ilość gorącej wody, a nie stać w strumieniach, które „marnują się”, lądując w odpływie. Warto jednak podkreślić, że odświeżenie się w kabinie prysznicowej jest o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem od godzinnej kąpieli. Natrysk sprawdza się też nieco lepiej w przypadku osób starszych czy niepełnosprawnych. Dla porównania, wanna daje możliwość położenia się w ciepłej wodzie i zniwelowania napięcia w zesztywniałych mięśniach.
Jak „sensownie” zmieścić kabinę z wanną?
Istnieje kilka możliwości dla osób, które uwielbiają zarówno krótkie, jak i długie kąpiele. Chyba najprostszym sposobem jest jednak montaż obu sanitariatów, o ile ma się wystarczająco dużo miejsca w domu lub mieszkaniu. Choć wanna zajmuje stosunkowo sporo przestrzeni, można jej nieco zaoszczędzić na kabinie prysznicowej. Jak wyjaśniają fachowcy z warszawskiej firmy Domeko, natrysk instaluje się np. zamiast pralki, którą przenosi się do kuchni i wybiera model bezbrodzikowy bądź o mniejszej „podstawie”, by mieć dostatecznie sporo miejsca na montaż.
Jednym z największych i kłopotliwych elementów w natrysku jest właśnie brodzik, który można zniwelować, stawiając na niższe „baseniki” lub całkowicie rezygnując z takiej „budowy” kabiny prysznicowej (w Warszawie np. wysoką popularnością cieszą się wersje bezbrodzikowe). Poza podobnymi kompromisami, warto się także zastanowić nad połączeniem wanny i natrysku. Chodzi o doposażenie tradycyjnej „kadzi” w specjalny, zwykle szklany panel, który ograniczy rozprysk wody. Niektórzy decydują się też na instalację prostej, jednak sprawdzonej zasłonki.
Kabina prysznicowa + wanna = perfekcja?
Jak widać, zmieszczenie obu sanitariatów w jednym domu lub mieszkaniu jest możliwe, jednak czy warte „zachodu”? Wydaje się, że we własnym „gniazdku” powinniśmy się czuć swobodnie i komfortowo, dlatego połączenie kabiny prysznicowej oraz wanny „ma sens” – chociażby dla takiego powodu, jakim jest nasza wygoda. Wiele osób decyduje się na montaż panelu i zasłon, ale najlepsze efekty dadzą tutaj osobne instalacje (nawet, jeśli natrysk musiałby być mniejszy).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana