Skąd wywodzi się tradycja wieszania firanek w oknach?
Tradycja wieszania firanek jest znacznie starsza, niż można by się spodziewać. Już w czasach antycznych ludzie zakrywali skórami drzwi i okna, ale wtedy miały one inne zastosowanie, niż dziś. Zwyczaj wieszania firan wywodzi się z Europy, jeszcze ze średniowiecza, ale moda na nie zapanowała znacznie później. Dzisiejsze firanki pełnią dużo więcej funkcji, które są dostosowane do potrzeb współczesnego klienta.
Skóry w drzwiach i rozrywka dla bogaczy
Jeszcze zanim człowiek zaczął budować miasta, używał firan, ale nie z powodu ich walorów estetycznych. W antycznych domach nie stosowało się szkła, ponieważ sztuka jego wytwarzania nie była powszechna. Zamiast niego w oknach i drzwiach wieszano skóry zwierzęce. Ich najważniejszym zadaniem było zapewnienie ciepła oraz odgrodzenie przestrzeni wspólnej od prywatnej. Jeszcze w późnym średniowieczu ciężkie kotary były wykorzystywane jako osłona od słońca czy wiatru. Ten zwyczaj wyszedł z mody, kiedy we Włoszech zaczęto produkować szyby. Firany powróciły do użycia dopiero w renesansie, głównie w domach bogaczy, ponieważ były wytwarzane z drogich i trudno dostępnych dla pracowników tkanin.
Firana kiedyś i dziś
Firanki w takiej formie, jaka popularna jest obecnie, zaczęły pojawiać się w europejskich domach dopiero na przełomie XIX i XX wieku, kiedy dotarły do mieszczan. Ich główne funkcje to:
- udekorowanie pomieszczenia,
- zasłonięcie wnętrza pokoju przed niechcianym spojrzeniem przechodniów,
- dodanie akcentu kolorystycznego.
Dziś firanki tworzy się przeważnie ze sztucznych, bardziej wytrzymałych tkanin. Zazwyczaj wybiera się je w celach dekoracyjnych, rzadziej, żeby odgrodzić się od świata zewnętrznego. Nie ulega jednak wątpliwości, że wciąż są narzędziem do zachowania prywatności, chociaż coraz częściej w nowoczesnych domach zastępują je rolety albo w ogóle się z nich rezygnuje. Firany mogą być elementem ozdobnym. Eksperci z firmy Dom Firan zaznaczają, że mnogość dostępnych na rynku materiałów i wzorów dawno pokazała, że to coś więcej, niż tylko element domków wiejskich. Firanki można zastosować w nowoczesnych pomieszczeniach na wiele sposobów, na przykład:
- za ich pomocą dodać akcent kolorystyczny,
- połączyć ich wzór z tapetą na ścianie,
- ocieplić wnętrze.
Współcześnie firanki nie służą już utrzymaniu w pomieszczeniu ciepła, ale mogą wprowadzać go w metaforycznym sensie. Wnętrza, w których się je stosuje, zyskują nowego wyglądu i stają się znacznie bardziej eleganckie. To wspaniałe rozwiązanie do nowoczesnych mieszkań oraz tradycyjnych domów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana